Průhledný zabezpečovač

Alarmy

Drátové alarmy

Klávesnice alarmy

Alarmová ústředna

Je mozkem a srdcem celého zabezpečovacího systému. Set ústředny obsahuje montážní krabici na zeď, plošný spoj vlastní ústředny a klávesnici dle výběru. Samozřejmě lze pořídit tyto komponenty samostatně. Důležité je zvolit ústřednu o vhodné kapacitě s ohledem na předpokládaný rozsah alarmu. V případě jednoduchého zabezpečovacího systému stačí rozdělit ho pouze na jednotlivé zóny. Pokud je alarm rozsáhlejší, je nutno jej rozdělit nejen na zóny, ale jednotlivé zóny i rozčlenit do bloků. Toto umí většinou vyšší řady ústředen.

Rozvody

U drátových systémů se jedná zpravidla o nejdražší a nejnáročnější součást celého alarmu. K slaboproudému vedení se používá převážně kabel SYKFY 3 x 2 x 0,5. K silnoproudému vedení se používá kabel CYKY 3 x 1,5. Největším problémem u rozvodů je, že ve většině případů se alarm montuje již do hotových a zabydlených objektů. V těchto případech bývá instalace kabelového vedení problematická jak z estetického, tak z technického hlediska. Proto je lepší v tomto případě volit bezdrátový alarm.

Ovladače

Standardní ovládání alarmu včetně instalačního programování se provádí z klávesnice. Proto je tedy minimálně jeden kus klávesnice nezbytný. Jedná se tedy o další z důležitých prvků alarmového systému. Je dodáváno rozmanité množství druhů klávesnic, od led klávesnice, až po sofistikovanou klávesnici s LCD displejem. Součástí LCD klávesnice může být i integrovaný přijímač pro bezdrátové prvky alarmu. Z toho vyplývá, že alarm může být tzv. hybridní. To znamená kombinaci drátového a bezdrátového alarmu.

Detektory

Alarmy PIR detektor

Alarm bez detektoru je prakticky nefunkční záležitost. Detektor má za úkol zjistit požadovanou událost, a to v co nejkratším čase a s vyloučením planých poplachů. Základní typy detektorů jsou: PIR detektor, magnetický detektor, detektor tříštění skla, otřesový detektor, požární detektor a plynový detektor. Dodávají se také kombinace různých funkcí v jednom detektoru. Například PIR detektorem společně s detektorem tříštění skla. PIR detektor má za úkol detekovat pohyb ve střeženém prostoru. Magnetický detektor se používá na monitorování dveří a otevíratelných oken. Detektor tříštění skla zaznamená například zvuk rozbití okenní tabulky. Otřesový detektor se používá například do trezorů, zaznamená otřesy způsobené manipulací s trezorem. Požární detektor reaguje na faktory způsobené ohněm, tzn. kouř a teplota. Plynový detektor, jak už vyplývá z názvu detekuje únik plynu. Při navrhování zabezpečovacího systému je nutno přihlížet k funkcím, které má plnit.

Signalizační zařízení

V případě vyvolání poplachu musí tuto skutečnost alarm dát na vědomí. Nejčastěji používaným způsobem jsou akustické sirény, a to vnitřní a nebo vnější. Oba druhy sirény spustí akustický signál o síle více než 100 db po vyhodnocení poplachu ústřednou. Vnější siréna má několik zásadních výhod, má totiž větší rádius záběru a převážná většina těchto zařízení má vlastní záložní zdroj. To znamená, že nepřestanou signalizovat ani při přerušení přívodního kabelu. Naopak při jeho přerušení i při deaktivovaném alarmu vyvolá poplach. Ideální je kombinace obou druhů. Mezi signalizační zařízení můžeme počítat i tzv. komunikátory. Je to zařízení, které předá předem navolenou zprávu na jiné externí zařízení, např. PCO (pult centrální ochrany), nebo telefonní přístroj, a to jak mobilní, tak pevnou linku. Způsoby přenosu jsou různé: pomocí GSM, po pevné lince a nebo pomocí bezdrátového přenosu. Nejpoužívanějšími se v poslední době staly GSM komunikátory. Tento způsob umožňuje sdělení zprávy, a to jak ve formátu volání, tak SMS. Velkou výhodou je, že většina GSM komunikátorů umí sdělit nejen informaci o poplachu, ale i ostatní systémové informace, jako například poruchy, výpadky proudu, zapnutí či vypnutí systému a nebo pohyb v objektu i při deaktivaci systému. Zbylé dva typy komunikátorů (včetně výše zmíněného GSM komunikátoru) se používají převážně pro připojení systému na PCO (pult centrálizované ochrany). Každá bezpečnostní agentura, která provozuje tento pult má za úkol sbírat informace od platících uživatelů a v případě problémů jako je poplach nebo porucha, vysílá na místo výjezdovou skupinu ke zjištění skutečného stavu.

Bezdrátové alarmy

Alarmová ústředna

Pro bezdrátové alarmy se používají stejné systémy jako pro alarmy drátové.

Alarmy ovládání

Rozvody alarmů

I pro bezdrátový alarm platí nutnost instalace rozvodů, avšak v minimální míře. Jedná se o přívod elektřiny a propojení ústředny s klávesnicí a sirénou, v případě, že je nějaká instalována. Ostatní komponenty jsou řešeny bezdrátově pomocí přijímače a vysílače na frekvenci 433 MHz.

Ovladače

Platí zde také, že součástí ústředny musí být bezpodmínečně alespoň jedna klávesnice, pouze s tím rozdílem, že se používají klávesnice výhradně s integrovaným bezdrátovým přijímačem. To umožňuje samozřejmě ovládání alarmového systému i dálkovými ovladači podobnými, jakými je ovládán alarm například v automobilu. To umožňuje snadnější zapnutí a vypnutí systému (není nutno zadávat uživatelský kód). Další výhodou tohoto ovladače je možnost ovládání libovolného množství systémů pouze jedním ovladačem, tzn. že pokud má zákazník totožný systém například ve svém bytě, a zároveň ho využívá i na rekreační chatě, stačí mu nosit na klíčích pouze jeden ovladač.

Detektory

Alarmy magnetický detektorZákladní sortiment bezdrátových detektorů je prakticky totožný s detektory drátovými. Shodné jsou parametry i typy. Výhodou bezdrátových detektorů je jejich snadná a rychlá instalace. Další výhodou může být v případě změny dispozic ve střeženém prostoru jejich snadné přemístění. Nevýhodou bývala častá potřeba výměny baterií, ale tato nevýhoda dnes již neplatí, protože vzhledem k nízké spotřebě a úsporným režimům moderních detektorů je prodloužená životnost baterií na dva až pět let.

Signalizační zařízení

Signalizační zařízení jsou u bezdrátových alarmů naprosto totožná s alarmy drátovými.

Rychlý kontakt:
Jiří Schwarzer
602 471 478
Praha 9, Zárybská 667
Praha 4, Plickova 553
Praha 2, Anglická 1
info@schwarzer.cz

Alarmová ústředna
glassbrake čidlo
Optimalizace www Copyright © 2007 - 2014 Fitcentrum pilates Praha Pojištění Jablotron Bezpečnostní systém Hodinový manžel Praha